Ako a do čoho investovať, aby peniaze zarábali?
Ideálna investícia nesie nízke riziko, jej hodnota v čase nekolíše a poskytuje atraktívny výnos. Existuje taká?
Úroky na bežných účtoch sú ešte stále mrazivo nízke. Banky ich síce opticky zvýšili, no týka sa to len termínovaných vkladov.
Podľa štatistiky Národnej banky Slovenska (NBS) sú termínované vklady so splatnosťou nad dva roky aktuálne úročené 1,8 percentom. Znamená to oželieť peniaze na dva roky a nedostať za to ani dve percentá ročne. Nečudo, že o termínované vklady nie je veľký záujem. Tri zo štyroch eur uložených v bankách sú totiž stále zakotvené na bežných a sporiacich účtoch.
A zhodnotenie na nich je stále takmer nulové. Centrálna banka ich nazýva vklady splatné na požiadanie. Úroky na nich dosahujú podľa štatistiky NBS v priemere 0,2 percenta.
Do čoho investovať, aby peniaze naozaj zarábali? Ideálna investícia nesie nízke riziko, jej hodnota v čase nekolíše a poskytuje atraktívny výnos. Existuje taká? Pokúsime sa odpovedať v ďalšej časti článku, kde si postupne predstavíme investovanie do akcii, dlhopisov, podielových fondov, ETF fondov, alternatívnych investícii, ale aj kryptomien. Začnime však dôležitou otázkou..
Oplatí sa mať peniaze na účte v banke?
Bankové účty ponúkajú nulu. Má teda vôbec nejaký zmysel mať tam uložené peniaze? Na sporiacich a bežných účtoch by si ľudia mali ukladať len zdroje, ktoré slúžia ako bezpečnostná rezerva. Motívom je mať ich k dispozícií v prípade nepredvídateľnej situácie. Takou môže byť strata zamestnania, vážne ochorenie alebo nútená oprava auta, či domácich spotrebičov.
Hotovostná železná rezerva by mala podľa odporúčaní dosahovať výšku šiestich mesačných výdavkov. Kým ju nedosiahneme, odborníci odporúčajú na investovanie zabudnúť. Dôvod? V prípade potreby nemusí investor s dostatočnou rezervou narýchlo rozpredávať svoje investície.
Neplánovaný a predčasný odchod z investície sa totiž väčšinou spája so stratou. Či už ide o predaj za nižšiu ako plánovanú cenu, alebo poplatky za predčasný výber. Rezerva preto neslúži len ako bezpečnostný vankúš v prípade náhlej nepriazne osudu. Je v rovnakej miere aj ochranou pred vynúteným a nevýhodným vystúpením z investície.
Do čoho sa teda oplatí investovať?
Investori majú na výber viacero možností kam investovať. Či už je to investovanie do bitcoinu, investície do zlata alebo do podielových fondov. Každá forma ponúka odlišný pomer rizika a výnosu.
Pre niekoho sa môže javiť ako ideálne investovanie do akcií. Sľubujú vysoké výnosy. Po pandémii v roku 2020 napríklad stúpli americké akcie od marca do konca roku 2023 o 106 percent. Vysoký rast vykazujú aj v tomto roku. Od marca do augusta si pripísali 16 percent. Za rastom investície do akcií je pritom vždy viacero faktorov. Počnúc infláciou, cez politiku centrálnej banky, až po vyjadrenia svetových politikov.
Investovanie do akcií je preto do veľkej miery viac alchýmiou ako exaktnou vedou. Vrcholy striedajú pády. Takým bol mimochodom celý minulý rok (2022). Akciový index S&P 500 klesol o 25 percent. Nie každý má takúto jazdu na tobogáne dostatočne silný žalúdok.
Ako investovať stabilne?
Investori preto hľadajú alternatívy do čoho investovať bezpečne. Viac stability ako akcie ponúkajú dlhopisy. Predávajú sa s vopred známym výnosom.
Investor kúpou dlhopisu požičiava peniaze firme, ktorá ho vydala. Tá sa zaväzuje mu ich vrátiť vo vopred stanovenom čase a zaplatiť mu za to dohodnutú odmenu. Tá sa označuje ako kupón. Dlhopisom sa teda investor na daný čas vzdáva svojich peňazí. Nepožičiava ich banke, ako v prípade termínovaného vkladu, ale súkromnej spoločnosti. Na trhu sú dlhopisy s ročným výnosom osem percent. Ide o stabilné investície smerujúce do realitných projektov. Poskytujú tak niekoľkonásobne vyššie úroky ako termínované vklady. Výnos je pri oboch vopred daný a známy. Nejde však o identické produkty.
Investovanie vs. sporenie
Vklady v bankách sú chránené Fondom ochrany vkladov. Znamená to, že ak by sa banka, v ktorej sú peniaze uložené, dostala do problémov, štát prostredníctvom tohto fondu ručí za vklady v nej. V rámci Európskej únie sa garancia vzťahuje na depozity do výšky 100 tisíc eur.
V prípade dlhopisov to neplatí. Rovnako ako banka, aj emitent dlhopisu sa môže dostať do ťažkostí. Štát tu však nepomáha. Je preto potrebné si spoločnosť, ktorá dlhopis vydala, dostatočne preveriť. Mala v minulosti platobné problémy? Vyplácala všetky záväzky riadne a načas? Aký veľký je jej majetok a teda pravdepodobnosť problémov? Takúto analýzu si musia investori urobiť. Odmenou za to im je vyšší výnos. Dlhopisy sú v investičnom svete všeobecne považované za konzervatívny spôsob investovania. Odporúčajú sa tým, ktorí uprednostňujú viac istotu než riziko.
Do akých nástrojov je možné ešte investovať?
Investovanie do podielových fondov
Ďalšou možnosťou kam investovať svoje peniaze okrem akcií a dlhopisov, sú podielové fondy. Ide o formu tzv. kolektívneho investovania. Znamená to, že investor sa spája s viacerými investormi, ktorí spolu vytvárajú podielový fond. Ich spoločné peniaze sa použijú na nákup akcií, dlhopisov, prípadne realít.
Výhodou fondu je, že dovedna sa investori dostanú aj k takým možnostiam, ku ktorým by sa samostatne nepriblížili. Môžu napríklad spolu kúpiť veľkú administratívnu budovu a deliť si výnosy z jej prenájmu. Nevýhodou podielového fondu sú pomerne vysoké poplatky. Fond totiž manažuje správca, ktorý si za to nechá dobre zaplatiť. Niektorí správcovia účtujú investorom poplatky za vstup, za výstup aj za priebežnú správu investície. Dovedna sa spravidla šplhajú k niekoľkých percentám. Ak teda fond zarobí šesť percent, tri percentá z toho môžu zhltnúť poplatky, čo znižuje výnos pre investora.
Investovanie do ETF fondov
Čoraz populárnejší je preto iný typ fondu. Ide o takzvané ETF (exchange traded funds). Predstavujú pasívnu formu investovania. Fond teda neriadi portfólio manažér, ale automatizovaný systém. ETF fond si účtuje oveľa nižšie poplatky podielový fond. ETF sa obchodujú na burze. Je teda treba mať brokera, ktorý bežnému investorovi vstup na burzu umožní.
Investície do nehnuteľností
Ďalšou možnsťou do čoho investovať, sú nehnuteľnosti. Medzi Slovákmi sú veľmi populárne. Cestu k nim otvára zväčšia vlastné bývanie. Býva tak deväť z desiatich našincov. Všetci ktorí, na svojej vlastnej pocítili, ako hodnota ich nehnuteľností rastie, majú pocit realitného investora. V rokoch 2021 a 2022 stúpol realitný trh na Slovensku o 50 percent. Povzbudení týmto vývojom sa mnohí začínajú zaujímať o realitné investície.
Spravovať investičnú nehnuteľnosť však nie je jednoduché. Prenajímať ju znamená byť nájomníkom k dispozícií na telefóne a riešiť ich operatívne potreby. Nevýhodou je aj nutnosť mať vysoký vstupný kapitál. Lepšou alternatívou je preto investícia do realitných dlhopisov.
Investovanie do zlata
Hodnota zlata bola v čase písania tohto článku (október 2023) blízko historických maxím. Unca sa predávala takmer za dvetisíc dolárov. Výhodou investičného zlata je, že jeho cena sa vyvíja opačne ako nálada v ekonomike. V dobrých časoch sa zlatu nedarí, v zlých naopak áno. Považuje sa teda za poistku pri prepade ekonomiky.
Názory na to, v akej miere mať zlato v portfóliu, sa však rôznia. Kým nadšenci hovoria aj o 20tich percentách, realisti mu nepriznávajú viac ako päť percent. Nevýhodou zlata je, že neprodukuje žiadny výnos v podobe dividendy alebo kupónu. Považuje sa teda skôr za formu peňazí, než za investíciu v pravom zmysle slova. Zlato by teda nemalo konkurovať dlhopisom, ani akciám. Malo byť skôr ich doplnkom.
Alternatívne investície
Podobný profil majú aj ďalšie alternatívne investície. Do čoho v alternatívnych investíciách ísť? Patrí sem napríklad umenie, zbierkové predmety, archívne víno, či automobilové veterány. Ich výhodu je, že zberateľovi poskytnú aj nefinančný benefit. Mať doma vzácny obraz by potešilo všetkých.
Ani pri alternatívnych investíciách sa však neodporúča dávať im v portfóliu veľkú dôležitosť. Nevýhodou je, že dopredu nie je jasné, ktoré z umeleckých diel v budúcnosti získa na hodnote. Človek sa musí veľmi orientovať v danej oblasti, alebo si nechať poradiť.
Investovanie do kryptomien
Investícia do bitcoinu je v ostatným rokoch medzi mnohými investormi považovaná za vstupenku do sveta bohatých. Kým pred tromi rokmi sa bitcoin predával za necelých desaťtisíc dolárov, rok na to bolo 56 tisíc dolárov. Ide o rozprávkový výnos. Je však opakovateľný? Môže bitcoin zo súčasných úrovní vzrásť na ďalší dvoj- alebo trojnásobok? Kryptomeny dnes plnia v prvom rade úlohu investičného aktíva. Kupujú sa s vidinou vysokého zisku. Neplnia rolu platobného prostriedku. Na to sú príliš nestabilné.
Virtuálne meny sú rodiacim sa odvetvím. Ich výhodou je rýchla obchodovateľnosť a nezávislosť od centrálnej banky. Aj preto si získavajú pozornosť investorov s médií. Čas ukáže, ako sa budú obchodovať v budúcnosti.
Ako začať investovať?
Hoci to tak nevyzerá, investovanie nie je žiadna zložitá veda. Zvládne ho takmer každý. V USA a v Západnej Európe je bežné, že ľudia si počas pracovného života sporia na dôchodok investovaním na burze. Ide o zručnosť, ktorá sa tam dedí generáciami a je súčasťou tamojšej finančnej kultúry. Na Slovensku takúto tradíciu nemáme. Burza u nás nikdy poriadne nefungovala a počas komunizmu boli finančné investície považované za kapitalistický prehrešok. Investovať sa však postupne učíme. Robí tak čoraz viac Slovákov.
Položte si tri otázky
Keď začínate s investovaním, mali by ste si odpovedať na tri základné otázky.
- Aký je váš investičný horizont? (za akú dobu budete peniaze potrebovať)
- Akú likviditu investície požadujete (ako rýchlo chcete mať peniaze k dispozícií)
- Akú volatilitu (kolísavosť investície v čase) ste schopní akceptovať?
Tieto tri otázky medzi sebou súvisia a pomôžu vám nájsť ideálny pomer výnosu a rizika a tým určiť vhodný investičný nástroj. Je treba zvážiť, aké výrazné prepady investície v čase ustojíte. Platí, že ľudia sú pri plánovaní vždy odvážnejší ako v realite. Svoje sily preto nie je treba preceňovať.
Ako nájsť investičného partnera?
Poznáme to z filmov. Burzoví makléri žijú dynamický život a rozprávkovo zarábajú. V skutočnosti je však burza v investičnom svete len špičkou ľadovca. Veľký objem obchodov prebieha mimo nej. Bežný človek si môže akcie a dlhopisy kúpiť u obchodníka s cennými papiermi. Na Slovensku je ich niekoľko. Svoju úlohu plnia aj finanční sprostredkovatelia. Niektoré investície sa dajú kúpiť aj prostredníctvom nich.
Rovnako ako pri výbere iných špecialistov, aj tu rozhodujú referencie. Popýtajte sa známych, zahĺbte sa do internetu. Šikovní makléri a brokeri majú svoje vlastné webové stránky, podľa ktorých si viete urobiť svoj názor. Mnohí prispievajú do odborných médií. Referencie na nich sa dajú nájsť na internetových fórach. Výber partnera je prinajmenšom tak dôležitý ako voľba investičného nástroja.
Ako pokoriť infláciu
Základným princípom akejkoľvek dlhodobej investície by malo byť zhodnotenie nad výškou inflácie. Je to však možné aj v dnešnej dobe? Inflácia na prelome rokov atakovala hranicu 14 percent. Pre rok 2023 sa očakáva v priemere okolo desiatich percent. Naháňanie takto vysokej inflácie by bolo investičnou samovraždou. Vyžadovalo by si to akceptovanie príliš vysokého investičného rizika. Odborníci preto radia investičný horizont roztiahnuť na dlhšie obdobie.
Inflácia má podľa očakávaní ekonómov klesať. O dva roky by sa mala podľa prognózy NBS dostať pod päť percent. Pokoriť tohto nepriateľa je tak už v silách konzervatívneho investora. Finančníci pripomínajú obdobie pred pandémiou. Rast cien sa takmer dekádu potácal okolo nuly. Poraziť infláciu vtedy nebol problém, a mnohí prezieraví investori to aj robili.
Platí, že čím dlhší investičný horizont (dĺžka investície), tým vyšší potenciálny výnos. Dlhodobí investori by teda nemali mať s infláciou problém.