Priemerná jednotková cena voľných novostavieb v druhom kvartáli tohto roka sa vyšplhala na 4 010 eur za štvorcový meter, čo je doposiaľ najvyššia zaznamenaná cena v Bratislave. Developeri sa napriek tomu zhodujú na tom, že cenový strop sme aj vďaka silnému dopytu po bytoch zďaleka nedosiahli. Tohtoročný nevídaný rast cien stavebných materiálov tomu len napomáha.
Magazín ASB sa pýtal zástupcov najväčších developerských spoločností nielen na ceny rezidenčných nehnuteľností, ale aj na zmenu priorít klientov či vplyv nárastu cien stavebných materiálov na ich biznis. Medzi opýtanými bol aj Pavol Kožík.
Aký je váš odhad vývoja cien bytov? Ešte sme nedosiahli strop?
P. Kožík, Proxenta: Strop sme určite ešte nedosiahli. Rastúci trend cien nehnuteľností nedokázala zastaviť ani pandémia koronavírusu. Nachádzame sa vo fáze veľkého nakupovania. Skolaudovaných bytov je viac ako tých, ktoré sú nanovo povolené. Magistrát hlavného mesta vydal za minulý rok ani nie 2 000 záväzných stanovísk na nové nehnuteľnosti. To je veľmi málo v porovnaní s dopytom, ktorý je na úrovni 10 000. A bude horšie. O dva až tri roky budeme mať na trhu kritický stav.
Čo momentálne hľadá klient pri kúpe bytu? Zmenili sa pandémiou jeho preferencie (väčšie byty, nutnosť balkóna/terasy…)?
P. Kožík, Proxenta: Pri našich developerských projektoch sa sústreďujeme na lukratívnu polohu. Väčšina našich projektov sa nachádza v centre Bratislavy a momentálne odovzdávame majiteľom byty v projekte Tabáň, ktorý vyrástol v centre Nitry. Atraktívna poloha znamená zvýšený záujem kupujúcich o tieto byty. Najväčší záujem je stále o menšie byty a vnímame viac dopytov po bytoch s priestorom na prácu z domu.
Nárast cien materiálov má, prirodzene, vplyv na náklady na výstavbu developerských projektov. S akými problémami v tomto smere sa stretávate vy?
P. Kožík, Proxenta: Výrazné zdražovanie stavebných materiálov, niekedy až v desiatkach percent, sa dotkne každého developera. Proxenta sa pri svojich projektoch zatiaľ nestretáva so žiadnymi výraznými problémami, ktoré by boli spôsobené zdražovaním materiálov.
Boli ste nútení zdvihnúť cenu už predávaných bytov?
P. Kožík, Proxenta: Ak bude nárast cien stavebných materiálov trvalý, nevyhnutne sa premietne aj do cien rozostavaných nehnuteľností. Neúmerne dlhý povoľovací proces na úradoch, ktorý zbytočne predlžuje výstavbu, je v kombinácii s prudkým rastom cien stavebných materiálov taký závažný faktor, že nevieme vylúčiť úpravu cien smerom nahor.
Názory ostatných respondentov si môžete prečítať v špeciálnom vydaní magazínu ASB – Almanach stavebníctva 2021. Špeciál vychádza vždy začiatkom septembra a prináša množstvo analýz aj predikcií budúceho vývoja na stavebnom trhu. Mapuje tiež trh s rezidenčnými a komerčnými nehnuteľnosťami a prináša obsiahly sumár 200 pripravovaných a rozostavaných stavebných projektov na Slovensku.