Hovoríte o vysokom dopyte. Ten neklesá napriek tomu, že ceny bytov sa vyšplhali k novým rekordom. Ako ovplyvňujú rastúce ceny stavebných materiálov tento cenový vývoj?
Všetko závisí od rozpracovanosti projektu. Na Tabáň v Nitre nemal vývoj v stavebníctve výrazný dosah. Už sme mali zazmluvnené materiály, hrubá stavba bola zrealizovaná a väčšina materiálu umiestnená na stavbe.
Pri projektoch, ktoré boli len v štádiu prípravy, sme museli kalkulácie hodiť rovno do koša. Rozdiely v nových cenách boli naozaj dramatické – aj v desiatkach percent. Keď sa táto zvýšená cena následne premietla do cien bytov, hlavne v Bratislave vidíme sumy, ktoré vyrážajú dych.
Je priestor na to, aby ceny stúpali ešte vyššie?
To je častá otázka. Cena sa určite musí na určitej úrovni stabilizovať, aj keď zastaviť sa to nezastaví už nikdy. Dramatické poklesy by som na realitnom trhu neočakával. Nie je na to najmenší dôvod.
Nitra bola prvý mimobratislavský región, ktorý vás zlákal. Vidíte potenciál aj v iných častiach Slovenska?
V Bratislave sa orientujeme na Staré Mesto. Vieme však, že Bratislava sa nedá nafúknuť. Veľa pozemkov je rozpredaných, obsadených a v centre už nie je pomaly kde stavať. Preto sa chceme viac orientovať na regióny. Po dvoch úspešných projektoch v Nitre chceme svoje aktivity rozšíriť na ďalšie krajské mestá. Ale keď uvidíme dobrú príležitosť v danej lokalite, nemusí to byť len krajské mesto. Už teraz máme vytypované tri lokality, ale zatiaľ nechcem hovoriť viac.
Najviac postavených, ale aj rozpracovaných developerských projektov máte naďalej v hlavnom meste. Ako vnímate Bratislavu ako celok po výstavbe mnohých moderných developerských projektov, ktoré tu za posledné mesiace vyrástli?
Bratislava sa rozrastá viac do šírky, pretože je to jednoduchšie z hľadiska povoľovacieho procesu. Výsledkom je potom, že ľudia trávia v aute čoraz viac času. Náročný povoľovací proces vás niekedy núti robiť ústupky aj z hľadiska konečnej podoby stavby. Po šiestich rokoch čakania na stavebné povolenie už nemáte chuť bojovať s úradmi a poviete si – dobre, bude to mať takú farbu, taký vzhľad, len aby ste mohli čo najskôr stavať. Našou snahou je však priniesť dobrú architektúru s citom pre lokalitu a stopu, ktorú po sebe zanechávame.
Jedným z takýchto projektov s dušou je Kesselbauer v centre Bratislavy. Ide o repliku pôvodného meštianskeho domu, kde v minulosti sídlila legendárna pekáreň.
Vašich developerských činností sa do značnej miery dotýka i novela stavebného zákona. Ako ju hodnotíte?
Je smutné, že niektorí politici označujú tento zákon ako zákon pre developerov. Vnímam ho ako zákon pre ľudí. Aby developeri mohli omnoho jednoduchšie podnikať v segmente rezidenčnej výstavby a aby mohli stavať byty. Dnes je hlavným dôvodom, prečo sú byty také drahé, náročnosť získania stavebného povolenia. Trvá to extrémne dlho. A preto aj developerov, ktorí sú ochotní podstúpiť túto cestu, je menej a menej. To sa, samozrejme, odráža aj na počte dokončených projektov, ktoré nestíhajú pokryť dopyt po bývaní. Ja osobne držím predkladateľom zákona palce. Je to dobrý začiatok pre správny cieľ.