Závod na Kube čaká po ôsmich rokoch príprav spustenie výroby. Na slovenský trh sa dostávajú nové byty a ďalšie sú vo výhľade. O plánoch a projektoch investičnej skupiny Proxenta doma i v zahraničí sa rozprávame s jej zakladateľom a generálnym riaditeľom Pavlom Kožíkom.
Realitný trh na Slovensku prežíva dynamické obdobie. Developeri nestíhajú uspokojovať dopyt kupujúcich. Ako je na tom Proxenta?
Napriek pomerne zložitej situácii v stavebníctve plníme naše záväzky voči kupujúcim riadne a načas. V Nitre sme úspešne skolaudovali a odovzdali byty v projekte Tabáň. V predaji je ešte posledných pár kusov, no vo väčšine bytov sa už svieti, noví obyvatelia sa nasťahovali a udomácňujú sa. Projekt mal v Nitre pozitívny ohlas, čomu sa veľmi tešíme.
Ako sú na tom vaše bratislavské projekty?
Dopredávame posledné byty a apartmány na Vysokej a Námestí 1. mája a kolaudácia je už v procese. Je to pekný projekt na dobrej adrese, ktorý vznikol rekonštrukciou bývalého ústredia banky. Nájdete tu rôznu skladbu bytových jednotiek. Niektoré sú luxusné, iné investičné či štartovné. Na najvyšších poschodiach sú veľmi pekné výhľady, tak ako sa na centrum mesta patrí.
V tejto lokalite sa vám zapáčilo. V pešej dostupnosti máte rozbehnutých viacero projektov…
Áno, hneď oproti je Kesselbauer. Aj tu výstavba pokračuje podľa harmonogramu. Nedávno sme odstránili lešenie a verejnosti odhalili historickú fasádu. Vyzerá veľmi dobre. Predpredaj časti bytov sme realizovali ešte pred dvomi rokmi. Dnes nepredávame a proces bude spustený až po samotnej kolaudácii. Z pohľadu developera, ako aj našich investorov, nie je dôvod sa ponáhľať. Bolo by to na úkor našej profitability. Bude dobré, keď si záujemcovia budú môcť byty pozrieť a „ohmatať“. Na predaji si dáme záležať. Záujem je už teraz veľký. Dopyt cítime.
A čo ostatné projekty v tejto časti mesta?
Kúsok od Kesselbaueru máme projekt Vila Biela. Aktuálne sa blížime k získaniu stavebného povolenia. Očakávame, že začneme stavať v druhom kvartáli 2022. Okrem toho sme už pred časom úspešne dokončili projekt Weinhauer na Jozefskej ulici. V centre sa nachádza aj náš ďalší projekt – Šancová, ktorý čaká schvaľovanie. Úradom to trochu dlhšie trvá, no v budúcom roku by sme radi spustili výstavbu. A máte pravdu. Zabývali sme sa v tejto lokalite a zásadne meníme jej tvár k lepšiemu. Aktuálne napríklad hľadáme vhodného záujemcu na prevádzku pekárne, ktorý by tu začal piecť kvalitný chlieb a pečivo. Chceme sem vrátiť históriu. Okolie Kesselbaueru by malo rozváňať čerstvým chlebom tak ako kedysi.
Bývanie v centre je špecifické svojím mestským koloritom. Nájdu si u vás niečo aj rodiny s deťmi?
Pre tento segment pripravujeme projekt s názvom Stockerka v Devínskej Novej Vsi. Tento rok začíname stavať. Potrebujeme ešte získať posledné povolenia, no všetko už je nastavené. Bude orientovaný najmä na rodiny s deťmi. Veľa preto investujeme do exteriéru a voľnočasových aktivít. Bude tam ihrisko, miesto na grilovanie či reštaurácia. Celý projekt je komunitne štylizovaný. S predpredajom by sme radi začali v druhom kvartáli tohto roka.
Zdá sa, že projekty máte rovnomerne rozložené vo všetkých fázach výstavby. Je aj niečo také, o čom len uvažujete? Niečo, čo ešte nie je ani na papieri?
Po úspechu v Nitre chceme byť viac aktívni v regiónoch. Vyhľadávame tu nové príležitosti alebo pozemky. V Bratislave už sú, žiaľ, zaujímavé parcely rozpredané, no v iných krajských mestách vieme ešte stále kúpiť veľký pozemok na dobrom mieste a za dobrú cenu. Dopyt po bývaní je pritom aj tam silný. Ak bude k dispozícii vhodná príležitosť na zaujímavý projekt v regióne, určite sa o ňu budeme uchádzať.
Ďalším pilierom Proxenty je produkcia. Váš potravinársky závod na Kube by mal byť podľa plánov tesne pred spustením. Je to tak?
Áno, môžem potvrdiť, sme veľmi blízko k spusteniu výroby. Aktuálne sa inštalujú technológie v jednej z dvoch hál, kde sa budú vyrábať oblátky a sušienky. Budúci rok spustíme produkciu aj v druhej hale, kde pôjde o tvrdé cukríky a raňajkové cereálie. Všetko teda ide tak, ako má. Po rokoch prípravy sa tešíme, že projekt začne vyrábať podľa plánu a uvidíme prvé ovocie nášho úsilia.
Musí to byť príjemný pocit vidieť, ako sa na svet dostáva váš dlho budovaný projekt…
Je to tak. V prvom kvartáli mám už naplánované tri pracovné cesty na kubánsky ostrov. V Proxcore, čo je názov nášho spoločného slovensko-kubánskeho podniku, začneme po ôsmich rokoch vyjednávaní, príprav a úsilia konečne vyrábať. Chcem byť pri tom.
Máte na Kube aj iné plány?
Môžem prezradiť, že tam máme vo výhľade ešte ďalšie dva výrobné závody. Jeden z nich je v Havane a vyrába bonboniéry. Závod je už teraz funkčný. Má svojich zamestnancov a je na dobrom mieste, no vyrába na starej technológii. Je teda potrebné urobiť nový biznis plán, získať financovanie a kúpiť nové zariadenia. Verím, že rokovania pôjdu pomerne rýchlo, pretože máme dostatok skúseností a za sebou konkrétne výsledky. Výrobu by sme radi spustili už v roku 2023.
A druhá prevádzka?
Druhý projekt, ktorý máme vo výhľade, sa nachádza vo východnej, tropickej časti ostrova, v meste Baracoa. Sú tu vhodné klimatické podmienky na pestovanie kakaa a toto je jediný závod na výrobu kakaovej hmoty v okolí.
Priznám sa, že tento závod mám v hľadáčiku už od roku 2015. Kubánska vláda o tom doteraz nechcela veľmi diskutovať. Uvažovali totiž, že budú investíciu realizovať sami. No teraz sa zdá, že by sme sa tam mohli dostať. Pomohla nám v tom neistá ekonomická situácia na ostrove. Oni už totiž kúpili nové európske technológie, nainštalovali ich, no prišla pandémia. Závod preto dnes nevyrába. A na skladoch sa kopia sušené kakaové bôby, ktoré čakajú na spracovanie.
Mojou úlohou bude dohodnúť sa s kubánskou stranou na oživení projektu. Sme schopní začať vyrábať takmer okamžite. Zatiaľ mám pozitívnu spätnú väzbu. Vláda na základe našej doterajšej dobrej spolupráce prisľúbila, že ak niekomu dovolí zúčastniť sa na tomto projekte, budeme to my.
Baracoa je mimochodom nádherné miesto. Keď si predstavíte, že v Havane má banánovník bežne zhruba dva metre, v Baracoa je to 10 až 15 metrový strom. Je to úplne iný svet.
Je na Kube dostatok investičných príležitostí?
Náš kubánsky biznis sa postupne rozrastá. Nedávno som napríklad vyslal signál smerom ku kubánskej vláde, že by sme radi investovali do administratívnej budovy. Na jednej strane chceme v dôstojných priestoroch situovať naše firmy a zabezpečiť priestory pre náš personál, no okrem toho je tu možnosť získať aj ďalších nájomcov. Preto teraz intenzívne komunikujeme s hlavnou architektkou Havany. Verím, že aj tento príbeh bude úspešný a nájdeme vhodný priestor.
Aká situácia je dnes na Kube?
Pandémia tam ustupuje. Kuba má totiž viac ako 90-percentnú zaočkovanosť. Vyvinuli vlastnú vakcínu. V novembri sa uvoľnili opatrenia, ktoré boli dovtedy veľmi prísne a všetko, vrátane turistického ruchu, sa rozbieha. Tento rok by malo na Kubu prísť 2,5 milióna turistov. Štandardne to bývajú štyri milióny. Kubánci nútenú prestávku využili na rekonštrukcie. Opravili letisko, viaceré budovy či hotely. Očakávané turistické oživenie sa mimochodom dotkne aj nás. Chystáme špeciálny produkt určený len pre tento trh.
Potravinársku výrobu máte aj na Slovensku. Ako sa darí závodu v Galante?
V Galante posilňujeme výrobu proteínových tyčiniek. Nedávno sme prišli na trh s vlastnou značkou Space Protein. Dlho som s tým váhal, pretože pôvodne sme uvažovali len o koncepte private labelingu. No dnes je značka na trhu a hodnotím to ako veľmi šťastné rozhodnutie. Objednávky sa nám kopia. Všetko nasvedčuje tomu, že zavedieme ďalšiu zmenu, pretože súčasný tím už nestíha uspokojovať dopyt. Sú to príjemné starosti, ktoré chce mať každá výroba.
Je Proxenta pripravená na zvýšený záujem investorov?
Za minulý rok nám narástol objem investícií o sto percent. Je to dôkaz, že ľudia už nechcú mať peniaze na účte v banke. Inflácia je čoraz viac verejnou témou. Ľudia na to pochopiteľne reagujú. Hľadajú vhodné investičné nástroje, aby ich majetok nestrácal na hodnote, ale ideálne rástol. Sme pre nich stále viac atraktívnym partnerom. Naším cieľom je preto prinášať investičné príležitosti vo väčších objemoch a na to sme pripravení.
Slováci sú však opatrní investori. Potrebujú si partnera najskôr oťukať…
Náš úspech je hmatateľný. Investori vidia konkrétne projekty, ktoré odovzdávame do užívania. Je jasné, že vieme robiť a investori u nás zarábajú peniaze. Sme na trhu už 12 rokov a zakladáme si na osobnom prístupe ku klientom. Takto sme sa pozicionovali pri našom vzniku a dnes z toho čerpáme benefity.
Nedávno ste priniesli na trh vašu prvú verejnú emisiu dlhopisov. Ako je nastavená z pohľadu výnosov?
Tiahne sa ňou symbolicky číslo sedem. Nie je to náhoda. Na developerskom trhu sme sedem rokov, realizujeme siedmy developerský projekt. Aj kupón dlhopisu je preto nastavený na sedem percent a aj nominálna hodnota dlhopisu je sedemtisíc eur. Celková hodnota emisie by mala dosiahnuť sedem miliónov eur. Táto emisia je formou poďakovania našim investorom. Ide o našu prvú verejnú emisiu a je dôkazom toho, že firma rastie a je v progrese.
Aké sú vaše výhľadové plány na najbližšie obdobie?
Už v máji by mali investori dostať možnosť investovať do našej akcionárskej štruktúry. Pôjde o dva projekty. Prvý s názvom LATAM bude zameraný na Latinskú Ameriku. Chceme byť okrem Kuby aktívni aj v ďalších oblastiach tohto regiónu. V apríli preto letím do Kolumbie a neskôr aj do Paraguaja, kde sa budem snažiť identifikovať investície pre našich klientov.
Okrem toho pre konzervatívnejších investorov ponúkneme príležitosť v európskom priestore. Pôjde o aktíva v sektore logistiky. Samé osvedčené a zabehnuté projekty, ktoré už generujú peniaze prostredníctvom Asset Managementu. Rozširujeme našu ponuku tak, aby si vedel každý vybrať.
Logistika ako taká je pre nás atraktívna. Pripravujeme jeden projekt v Petržalke. Ešte ho nekomunikujeme naplno, pretože stále stojí na povoleniach. No chceme byť v tomto segmente aktívni. Pandémia zmenila spôsob, akým nakupujeme tovary a ako ich firmy vyrábajú. Tieto zmeny vytvárajú atraktívne príležitosti pre logistiku a my chceme byť s našimi investormi pri tom.
Pavol Kožík
Zakladateľ, generálny riaditeľ a majiteľ investičnej skupiny PROXENTA
V oblasti finančných trhov sa pohybuje už od roku 1996. Po absolvovaní viacerých skúšok NBS na výkon funkcie pracoval ako burzový maklér pre slovenské aj české spoločnosti. V roku 2008 sa rozhodol založiť vlastnú spoločnosť, ktorá predávala produkty iných finančných skupín. Z investičného sprostredkovateľa sa postupne stala investičná skupina s vlastnými investičnými produktami a portfóliom vlastných projektov. Ich trhová hodnota v polovici roka 2021 prekročila hodnotu 370 miliónov eur. Na aktivitách investičnej skupiny Proxenta majú možnosť podieľať sa aj jej klienti prostredníctvom investovania do rôznych druhov cenných papierov, ktoré skupina emituje.