Inflácia nás sprevádzala záverom roka 2021 a bude s nami aj v tomto roku. Doplácajú na ňu ľudia, ktorí si za svoje mesačné platy kupujú stále drahšie tovary a služby. Vo výhode sú tí, ktorí vlastnia aktíva. Vďaka tomu sa viac prehlbujú rozdiely v spoločnosti. Prinášame pár rád, ako sa nespoliehať iba na štát a začať s investovaním.
“Rok 2021 bol veľmi slušný na výnosy akcií, ktoré sa pohybovali v rozpätí 25 až 30 percent. Akcie finančných a technologických spoločností až cez 40 percent. Naopak, záporné výnosy sme videli napríklad na vládny dlhopisoch vydaných v eurovej mene,” hovorí ekonóm Fakulty podnikového manažmentu Univerzity Komenského v Bratislave Roman Scherhaufer. Ten upozorňuje na to, že treba investovať do akcií v prípade, že máme dlhý investičný horizont.
Priemerná výkonnosť zmiešaného portfólia (60 percent akcie a 40 percent dlhopisy) v budúcej dekáde môže byť len okolo 4,5 percenta. Pre konzervatívnych investorov, ktorí majú málo akcií v portfóliu, to bude znamenať, že by mali mať viac akcií, minimálne 35 percent, aby porazili infláciu. Na druhej strane, každý klient by mal byť komfortný s tým, ako má namiešané portfólio, aby v zlých časoch, ktoré v budúcej dekáde niekedy prídu, nespanikáril a nevypredal akcie.
“Bežným ľuďom neodporúčam, aby špekulovali. Mali by si stanoviť svoje investičné priority, čo je väčšinou sporenie na dôchodok. Na to by si mali napasovať finančné produkty s takým mixom rizika a výnosu, ktoré sú schopní uniesť,“ hovorí finančník a ekonóm Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž. Líderstvo na trhu sa neustále mení. Ak si pozrieme výkonnosti všetkých aktív za ostatných 50 rokov, tak vidíme, že sú obdobia, kedy je lídrom zlato, malé a stredné firmy či veľké spoločnosti – ako v poslednej dekáde. S&P 500 bol napríklad v prvej dekáde milénia jedným z najhorších trhov. Vtedy vládli rozvíjajúce sa trhy a komodity.
Môžeme pridať do klasického investičného portfólia aj iné aktíva ako akcie a dlhopisy. Napríklad reality, ktoré môžu mať vyšší výnos. Napríklad realitné fondy, ktoré vsádzajú na stabilný výnos napríklad vo forme nájmu. Momentálne majú realitné fondy ročné výnosy okolo troch až štyroch percent. Ak ich primiešame napríklad 10 percentami do klasického portfólia, získame 0,3 až 0,4 percent výnosu ročne navyše, čo pri konzervatívnom portfóliu nie je zanedbateľné.
Roman Scherhaufer upozorňuje aj na to, že už 5-ročný investičný horizont je slušný. “V prípade, že dodržíte 5-ročný horizont, tak 50 percent môže byť zainvestovaných v akciách a zvyšok v krátkodobých peňažných fondoch. Pri 10-ročnom horizonte môže ísť až 100 percent sumy do akcií,” dodáva Scherhaufer. Vladimír Baláž upozorňuje na to, že priemerná slovenská domácnosť by mala mať rezervu na trojmesačné výdavky približne vo výške 4 000 eur.
Viac o tom, ako investovať v roku 2022, sa dozviete v najnovšom vydaní relácie Investujeme.