Inflácia znižuje hodnotu peňazí uložených na bankovom účte bez toho, aby to niekto videl. Pôsobí síce potichu a nebadane, no nemilosrdne. Ako je vôbec možné, že nám z účtu peniaze ubúdajú?
Predstavte si, že máte na účte v banke 100-tisíc eur. O rok sa ich hodnota pri trojpercentnej inflácii, akú sme, mimochodom, mali na Slovensku pred pandémiou, zníži o 3-tisíc. Ceny tovarov a služieb totiž stúpli za rok v priemere o tri percentá, takže na ten istý pomyselný „nákupný košík“ tovarov a služieb, ktorý sme mali pred rokom, už potrebujete 103-tisíc eur. Alebo inými slovami, za svojich 100-tisíc eur úspor si už kúpite len to, čo pred rokom stálo 97-tisíc eur. Kúpna sila vašich úspor klesá. Požiera ju inflácia.
Inflácia je prirodzený ekonomický jav, ktorý je relatívne dobre preskúmaný a píše sa o ňom v učebniciach ekonomickej teórie. Infláciu, teda rast cien, môžu spôsobiť dva hlavné dôvody. Prvým je jav, keď majú kupujúci vo vreckách viac peňazí, ako je k dispozícii tovarov na trhu. Súperia tak medzi sebou o to, kto z nich si daný tovar kúpi. Obchodníci to využijú a zvýšia ceny tak, aby sa dopyt a ponuka vyrovnali. To sa nazýva dopytová inflácia, alebo inflácia ťahaná dopytom.
K podobnému javu dochádza aj vtedy, keď sa zvýšia ceny vstupných surovín. Predstavte si, že cena ropy a palív nárazovo stúpne. Firmy, ktoré si chcú svoje zisky zachovať, musia vyššie vstupné náklady premietnuť do cien svojich výrobkov. Vyššie ceny vstupov sa tak pretavia do rastu cien výstupov. To je ponuková inflácia, alebo inflácia tlačená ponukou.
Inflácia je problém najmä pre tých, ktorí majú svoje úspory uložené niekde, kde nezarábajú – povedzme na bankovom účte alebo doma. Priemerné úročenie peňazí v slovenských bankách aktuálne dosahuje zhruba 0,2 percenta ročne. Vyplýva to zo štatistík NBS. Ak je inflácia trojpercentá a vy máte úrok len 0,2 percenta, ročne stratíte 2,8 percenta. Riešením je umiestniť peniaze tam, kde výnos pokryje minimálne infláciu.
Všetci, ktorí chcú svoje peniaze ochrániť pred infláciu, musia vyvinúť nejakú aktivitu a iniciatívu navyše. Znamená to nespoliehať sa len na banky a nájsť si investičný produkt, ktorý im generuje zisk. Možností, ako investovať, je veľa. Keď nemáte radi riziko, vyberte si konzervatívny produkt, ktorý vám prinesie trojpercentný ročný výnos. Keď naopak chcete investovať na dlhšie obdobie a ustojíte aj vyššie riziko, môžete sa so ziskom dostať aj nad desať percent ročne. Rozhodnutie musíte urobiť sami.
Jedným z riešení, ako vyhrať nad infláciou je teda premeniť úspory na investície. Vedieť investovať neznamená, že by ste mali na banky úplne zanevrieť. Ich výhodou je to, že vám vaše vklady vedia vyplatiť prakticky okamžite. Plnia teda v ekonomike nezastupiteľnú úlohu. V banke by sme si však mali nechať len bezpečnostnú rezervu, ktorá slúži najmä na nečakané a náhle výdavky. Zvyšok je rozumné zodpovedne a triezvo investovať.